Хочете продавати в Китаї? Для початку отримайте ліцензію

Хочете продавати в Китаї? Для початку отримайте ліцензію

Розповідаємо, що таке МЦПД-ліцензія, як її отримати і чому без неї неможливо просувати сайт в китайському інтернеті.

Ось як може виглядати ліцензія МЦП. Форма документа залежить від міста, в якому ви його оформляєте
Так может выглядеть ICP-лицензия. Форма документа зависит от того, в каком городе вы его оформляете
Ось як може виглядати ліцензія МЦП. Форма документа залежить від міста, в якому ви його оформляєте.

Навіщо потрібна ліцензія МЦП?

У Китаї немає безкоштовного інтернету. Міжнародні сервіси, такі як Google, Facebook і Amazon, не працюють. Внутрішній Інтернет ретельно контролюється, тому власники сайтів — як фізичні особи, так і організації — зобов’язані видати ліцензію МЦП. Отримуючи його, власник сайту зобов’язується не розміщувати на сайті контент, який показує в негативному світлі конкретних людей або Комуністичну партію.

Номер ліцензії на офіційному сайті відділу. Це має бути для кожної ділянки, що працює на території КНР
Номер ліцензії на офіційному сайті відділу. Це має бути для кожної ділянки, що працює на території КНР

Хто видає ліцензію

Ліцензія МЦП видається Міністерством промисловості та інформаційних технологій Китаю.

Типи ліцензій МЦП

 • Стандартна ліцензія. Це дешевше. Він потрібен, якщо ви плануєте створити цільову сторінку, сайт-візитку або інший простий сайт, який не приймає платежі і не зберігає персональні дані користувачів.
 • Комерційна ліцензія. Це коштує дорожче. Він потрібен для сервісів, які зберігають персональні дані користувачів і бізнесу в деяких нішах: видавнича справа, торгівля лікарськими засобами та медичним обладнанням, стрімінгові сервіси, новинні портали. Для отримання такої ліцензії потрібно подати спеціальну заяву в Міністерство.

Іноземні компанії можуть отримати тільки стандартну ліцензію МЦПД. Комерційна ліцензія видається виключно спільним підприємствам, де більше половини акцій належить китайському партнеру.

Якщо російська компанія не має бізнес-ліцензії і легального представництва в Китаї, отримати ліцензію МЦП неможливо.

Що станеться, якщо ви не пройдете ICP-ліцензування

Домен, зареєстрований за кордоном і не має ліцензії в Китаї, може взагалі не працювати або працювати повільно і з перервами. Найпопулярніша пошукова система країни Baidu, як і Google, враховує швидкість завантаження сайту, тому ранжувати сайт без МЦП буде погано. Також неможливо буде запустити контекстну рекламу в Baidu і WeChat.

Іноді іноземні компанії купують домени в Гонконзі, Тайвані або сусідніх з Китаєм державах, наприклад, Сінгапурі. Там МЦПД не потрібен. На материку сайти працюють краще, ніж ті, що зареєстровані в Росії або Європі. Якщо бізнес орієнтований на Гонконг або Тайвань, такий варіант підійде. Але ви все ще не можете показувати рекламу на материковому Китаї.

В якому регіоні видавати ліцензію МЦП

Є загальна вимога: ліцензія МЦП видається в тому ж регіоні, де отримується бізнес-ліцензія. Вимоги варіюються за нюансами від провінції до провінції.

Наприклад, у провінції Хебей іноземний громадянин взагалі не може отримати ліцензію МЦП. Але для роботи в цьому регіоні можна отримати бізнес-ліцензію в Пекіні і зареєструвати там МЦПД.

Якщо особливих преференцій немає, для іноземних компаній Пекін є хорошим місцем для реєстрації бізнесу та отримання ліцензії МЦП. Легше адаптуватися до місцевих законів, а місцеві офіси Міністерства інформації Китаю більш знайомі з іноземними компаніями. Наступна процедура ліцензування підходить для Пекіна. В інших регіонах можуть бути відмінності.

Як подати заявку на отримання ліцензії МЦП

Щоб подати заявку на отримання ліцензії МЦП, вам потрібно:

 • знання мови або помічник, який володіє китайською мовою: більшість державних служб не мають англійської версії, автоматичні перекладачі допомагають погано;
 • поштова адреса представництва компанії в Китаї;
 • стаціонарний номер телефону представництва компанії в Китаї;
 • номер мобільного телефону китайського оператора мобільного зв’язку;
 • зареєстрований обліковий запис на AliCloud.

Для оплати послуг і послуг бажано мати гаманець AliPay. У країні довіра до нього більша, ніж до міжнародних платіжних систем. Крім того, з ним працює більшість китайських сервісів.

Етап 1. Зареєструйте обліковий запис на AliCloud

AliCloud (він же Alibaba Cloud) — це міжнародний сервіс, який надає кілька десятків послуг в області IT, включаючи хмарне сховище, оренду серверів в Китаї, реєстрацію доменних імен і так далі. Сайт має міжнародну версію англійською мовою.

Існує два варіанти реєстрації облікового запису: для фізичної особи і для організації. Є пробні версії, але рахунки платні. Детальніше про тарифи читайте на офіційному сайті.

Хочете продавати в Китаї? Для початку отримайте ліцензію - Украина, Польша, Германия.

Для реєстрації вам знадобиться:

 • підтвердьте свою адресу електронної пошти
 • підтвердження номера телефону (підійде російська SIM-карта);
 • персональні дані користувача (ім’я, прізвище, домашня адреса) або дані про організацію (ім’я, юридична адреса і т.д.);
 • Міжнародна кредитна картка Visa або PayPal рахунок для оплати.

Етап 2. Реєстрація доменного імені та покупка хостингу

 

Неможливо отримати ліцензію МЦП на доменне ім’я, отримане за межами Китаю.

Доменне ім’я можна придбати на AliCloud відразу після реєстрації облікового запису. Інформаційна панель ChinaTelecom інтегрована в обліковий запис. Це найбільший і найвідоміший локальний реєстратор доменних імен.

Хочете продавати в Китаї? Для початку отримайте ліцензію - Украина, Польша, Германия.

Ви можете зареєструвати домен і купити хостинг в іншому місці. Щоб знайти підходящу компанію, варто зробити зразок акредитованих реєстраторів в Китаї, Гонконгу або Тайвані за допомогою англомовного сервісу Verisign, вивчити офіційні сайти і вибрати відповідний варіант.

Малі компанії часто більш лояльні до іноземних партнерів, ніж великі. Ви навіть можете знайти партнера з технічною підтримкою англійською мовою. Але недоліки такі ж, як і в інших країнах: шанс потрапити на шахраїв, можливі проблеми з серверами, швидкість сайту, безпека.

При виборі доменного імені краще вибирати найпопулярніші зони в китайському інтернеті .com, .cn або .сс. Інші рідкісні.

Доменне ім’я може бути написане латинською мовою, ієрогліфічним скриптом, піньїном або цифрами.

Піньінь — це офіційно прийнята в Китаї і Тайвані система транскрипції китайських ієрогліфів в латинський алфавіт. Xiaomi, Baidu, Taobao – все це піньїн.

Популярність цифрових доменних імен — ще одна специфічна особливість китайського інтернету. Цифри добре запам’ятовуються і усувають мовний бар’єр.

Доменне ім’я з латинським алфавітом в Китаї підходить для підприємств з основною цільовою аудиторією, що проживає у великих містах, освічених і багатих. У цьому сегменті більшість говорить англійською принаймні на базовому рівні.

Етап 3. Подача заявки на реєстрацію МЦПД

Заявка на реєстрацію ліцензії ICP подається через обліковий запис в системі AliCloud.

Перелік документів для реєстрації заяви:

 • бізнес-ліцензія представництва компанії в Китаї;
 • кольорове сканування паспорта заявника (якщо заявник є громадянином РОСІЙСЬКОЇ Федерації) або посвідчення законного представника (якщо партнер, який є громадянином КНР, займається представництвом в Китаї);
 • фото претендента на тлі плаката AliCloud, можна фотошопом;
 • доменний сертифікат (потрібно отримати від реєстратора доменів);
 • міський номер телефону представництва в Пекіні;
 • адреса представництва в Пекіні;
 • мобільний телефон заявника, зареєстрований у Пекіні;
 • електронною поштою заявника;
 • Бланк заявки на МЦПД з печаткою Пекінського офісу Міністерства промисловості та інформаційних технологій. Бланк можна отримати тільки на певному етапі реєстрації, приблизно в середині процесу реєстрації.
Хочете продавати в Китаї? Для початку отримайте ліцензію - Украина, Польша, Германия.

Етап 4. Отримання затоці сервісного номера

Номер служби Bei-An (备案服务号) — це динамічний ідентифікатор, який пов’язує IP-адресу комп’ютера, з якого подаються заявка на ліцензію програми, доменного імені та ліцензії ICP.

Ви можете отримати номер Bei-An через панель в AliCloud. Сам процес простий, але застосування здійснюється тільки китайською мовою.

Етап 5. Реєстрація в системі управління ліцензіями МЦПД

Система управління ліцензіями МЦПД (ICP代备案管理系统) розташована на панелі обслуговування AliCloud.

В процесі реєстрації вносяться наступні дані:

1 екран:

 • доменне ім’я
 • провінція для реєстрації;
 • мета отримання ліцензії (вкажіть «Бізнес»);
 • тип документа, що посвідчує особу;
 • ідентифікаційний номер.

2 екран:

 • тип сайту;
 • мова текстів на сайті.

3 екран (завантаження документів):

 • копія бізнес-ліцензії
 • копія паспорта.

Далі інформацію вивчають фахівці AliCloud. Його ще не передали міністерству. Протягом декількох днів надходить відповідь, чи правильно представлена вся інформація. Якщо ні, заявка доопрацьовується і повторно подається.

Етап 6. Завантаження фотографії

Фотографія для ліцензії МЦП повинна бути зроблена на тлі офіційного плаката, який знаходиться в офісах міністерств у великих містах Китаю.

Є два варіанти:

 • перебуваючи в Китаї, можна зайти в місцеве відділення міністерства і сфотографуватися там;
 • поки в Росії фото можна фотошопити, але фон не відправляється в Росію по офіційних каналах. Щоб отримати його, вам потрібен хтось, хто живе в Китаї і має можливість неофіційно надіслати його вам.

У провінції Ляонін, як правило, існує вимога сфотографуватися в одязі, що відповідає сезону. Тобто, якщо заявка подається в січні, фото в костюмі загортають: фотографуватися потрібно в зимовому верхньому одязі.

Якщо всі документи пройдуть, протягом 30 днів ви отримаєте ліцензію МЦП, і сайт запрацює.

 

Труднощі з оформленням МЦПД-ліцензії

Основною складністю є мовний бар’єр. Щоб спочатку подати заявку на ліцензію, цілком достатньо онлайн-перекладача з китайської на російську мову. Але коли ви служите самостійно вперше, легко зробити помилку. Якщо документи повертаються на доопрацювання, в першу чергу необхідно розібратися в причині повернення. А це інший рівень володіння китайською мовою: потрібно хоча б прочитати лист від технічної підтримки і задати їй питання. Часто китайська сторона взагалі не відповідає, якщо співробітник не розуміє, про що його запитують. Тут не прийнято уточнювати і заново питати.

Ми зіткнулися з цими проблемами в нашій практиці:

 • домен зареєстрований не в китайському підрозділі компанії, а на головну компанію в Росії, і змінити його можна тільки через 60 днів після реєстрації, тому, щоб не гаяти часу, краще купити новий домен і зробити все заново;
 • сертифікат для домену не надано.
 • фотографія не була зроблена на тлі свідоцтва про реєстрацію китайської юридичної особи або надана в поганій якості, потрібно переробити фотографію і прикріпити її до другої заявки;
 • перелік документів для реєстрації відрізняється від реального, адже китайське законодавство змінюється дуже швидко. Вже зараз вам можуть знадобитися додаткові документи ;);
 • Технічні причини. Через блокування в чайній мережі часто виникають технічні несправності: платежі не проходять, на сторінці виникають помилки. Ви повинні повернутися до попередніх кроків і зробити все знову.

Як вийти з ситуації з EnterChina

Щоб не зіткнутися з помилками при проходженні ICP-ліцензування, ви можете зв’язатися з нами. Ми вже отримали ліцензії на просування франшизи російського оператора експрес-доставки SDEK на китайському ринку. Крім того, в рамках проекту була розроблена адаптивна цільова сторінка китайською мовою і створена реклама в Baidu.

Також в нашому портфоліо є проекти, наприклад, однієї з найбільших російських авіакомпаній «Уральські авіалінії» і виробника скляних пляшок з індивідуальним дизайном Glass Decor. Ви можете опинитися в цьому списку!